Ptačí Ježíšek na Praze 4 a oprava naučné stezky Město z ptačí perspektivy
Třináctého prosince 2023 bylo mezi stromy v lese v Hodkovičkách rušno. Procházel se tam totiž Ježíšek! A ne ledajaký, mířil totiž za místním opeřeným osazenstvem. Tedy… ve skutečnosti jej přinesli žáci 7.B z nedaleké základní školy Jitřní, kteří za asistence našich pracovníků na vybraných místech vyvěsili dvě zbrusu nová velká krmítka jako náhradu za zmizelé, opotřebované nebo poničené kusy. A nebyla by to správná nadílka, kdyby je zároveň i nenaplnili. K tomu se dozvěděli, co má správný ptačí Ježíšek zařídit a čemu se naopak vyhnout, aby se obdarovaným co nejvíce zavděčil. Seznámili se rovněž s nějvděčnějšími ptačími strávníky včetně těch, kteří krmítka využívají poněkud nekonformním způsobem.
Zmíněný balíček „ptačích“ aktivit pro školní mládež byl součástí projektu rekonstrukce místní stezky Město z ptačí perspektivy, tematicky zaměřené na městské ptactvo. Stezku jsme vybudovali v letech 2018 a 2019. Od té doby se bohužel stala terčem nejen rozmarů přírody, ale hlavně nenechavých rukou vandalů, kteří ji za tři a půl roku existence stihli poničit nejrůznějšími metodami: barvou ze sprejů na graffiti, neurvalým zacházením s herními prvky či dokonce odcizením originálních ilustrací ptáků, jež byly nedílnou součástí „atlasu v přírodě“. Pět panelů na kilometrovém okruhu rázem ztratilo svou funkčnost a škody bylo třeba napravit. Jak? Graffiti jsme z tabulí odstranili doslova s nasazením vlastní hlavy, protože sprejovou barvu rozpustí pouze agresivní rozpouštědla typu acetonu. Aceton se vyznačuje těkavostí a pokud se člověk nadýchá většího množství výparů, hrozí nepříjemné bolesti hlavy. Odcizené a poničené ilustrace ptáků jsme nahradili novými, vytištěnými na dibond, který dobře odolává nepříznivým povětrnostním vlivům. Inovovali jsme i přiřazovačku „peří a jeho nositel“; spojovací provázky nyní nejsou závislé na funkci leckdy nespolehlivých magnetů, ale lze je pohodlně zavěsit na přišroubované háčky. Zdaleka nejvíc nám dala zabrat tabule o adaptacích, která přibližuje problematiku různého vzhledu ptačího těla pomocí odkrývací hry pexetria. Nahradit obrázky, připevnit je na dvířka opatřená panty a trefit se na desku tak, aby dvířka plnila svůj účel, bylo náročné nejen fyzicky. Doufejme tedy, že opravy a inovace tabulí budou sloužit pokud možno co nejdéle.
Protože bylo od začátku jasné, že tabule samotné jsou s to obsáhnout pouze úplné základy rozsáhlé problematiky zvané „městští ptáci, jejich význam a jak jim pomáhat“, rozhodli jsme se navýšit jejich kapacitu o digitální nástavbu v podobě tří schémat, přístupných online přes QR kódy. Která témata zpracovat? První se nabízelo samo o sobě: rozšířit informace o výrobě a vyvěšování budek o zcela konkrétní pokyny podrobnosti. S druhým a třetím to bylo obtížnější, jako nejatraktivnější jsme nakonec vyhodnotili jednak adaptace, jednak migrace. Zájemci o hlubší porozumění ptačím zvyklostem tak mají nyní na stezce pré…
Rekonstrukci stezky jsme mohli realizovat díky podpoře Hlavního města Praha. Za aktivní pomoc rovněž děkujeme žákům a pedagogům ze ZŠ Jitřní, kteří v rámci workshopu vyvěsili krmítka.