VZDĚLÁVÁNÍ A VÝCHOVA
Ekocentrum Koniklec | Vzdělávání a výchova | Klimatické vzdělávání
KLIMATICKÉ VZDĚLÁVÁNÍ
V Ekocentru Koniklec se věnujeme vývoji ekologických výukových programů a dlouhodobých školních projektů, které v naší každodenní praxi využíváme pro vzdělávání dětí všech věkových kategorií, již přes 20 let. Od roku 2015 se úzce tematicky zaměřujeme na tvorbu výukových programů, projektů, interaktivních aplikací i různých her o klimatické změně. Klademe důraz na to, abychom nejen žáky i studenty vybavili relevantními informacemi a zkušenostmi, posílili u nich gramotnost v oblasti ochrany klimatu, změny klimatu a adaptace na ni.
Cílem všech našich aktivit zaměřených na toto téma je, abychom pomohli nejen zvýšit klimatickou gramotnost, ale hlavně snížit klimatickou úzkost a podpořit pocit sounáležitosti. Věříme, že toho lze dosáhnout pomocí seberozvojového vzdělávání, posílení sebehodnoty a přesvědčení o vlastních schopnostech problémy řešit a ovlivnit.
Z naší zkušenosti víme, že řada lidí cítí naléhavost tématu klimatické změny osobně, nezávisle na důrazu, který je na toto téma kladen ve společnosti. Vzhledem k náročnosti a složitosti tohoto tématu chceme všem zájemcům nabídnout širokou škálu našich programů, projektů a dalších aktivit týkajících se vzdělávání o změně klimatu.
- Adaptace sídel na změnu klimatu (pdf)
- Adaptace Prahy na změnu klimatu (pdf)
- Climate adaptation – City of Prague (pdf)
- Dešťová voda a klima v Praze (pdf)
- Jak pomoci klimatu na vlastním pozemku (pdf)
- Kam s dešťovou vodou a jak ji využít (pdf)
- Pusťme si domů dešťovou vodu (pdf)
- Stomy ve městě (pdf)
- ZERO WASTE – jiný přístup k životu (pdf)
Prostřednictvím našich programů na změnu klimatu, využívajících aktivizující metody výuky a zajímavé pomůcky, získají žáci znalosti o tomto tématu a potřebné kompetence v oblasti zmírňování a adaptace na klimatickou změnu. S žáky pracujeme formou diskuse, využíváme simulační hry, bádání v terénu, vedeme je k aktivnímu občanství a vztahu k místu, kde žijí. Budujeme v účastnících přesvědčení, že každý má možnost pozitivně ovlivnit své okolí.
V rámci našich dlouhodobých projektů Město do kapsy, Vodní škola a Prima klima škola, určených pro základní a střední školy, se studenti formou zajímavých experimentů a badatelských aktivit seznámí s možnými výzvami, které s sebou nese klimatická změna. Poté navrhnou specifická opatření pro své město, okolí školy nebo školní zahradu a nejlepší z nich zrealizují s naší odbornou pomocí.
Desková simulační hra Adapťáci učí hráče, jak správně postavit město, aby odolávalo výzvám, které přicházejí v souvislosti s měnícím se klimatem.
Hráči si mohou v této karetní hře ověřit, jak jsou adaptační opatření propojena s projevy klimatických změn a jak je možno se jim bránit nebo zmírňovat jejich následky.