Ptačí budky – dobrá adresa
Mnoho ptačích druhů, obývajících území naší republiky, je při rozmnožování závislých na existenci vhodných dutin a štěrbin. Těch bohužel poslední dobou rychle ubývá, ať už kvůli zániku starých stromů, nebo utěsňování škvír ve stavbách, které se zejména skalním druhům staly po přestěhování do měst druhým domovem. Z ptáků hnízdících v dutinách se tak postupně stávají bezdomovci. Není tedy divu, že rádi využijí nabízenou pomoc v podobě budek, jež jsou při správné výrobě a instalaci v terénu víc než adekvátní náhradou dutin.
Výrobou a vyvěšením budek však starost o ně a jejich obyvatele nekončí. Budky je nutno každoročně kontrolovat a čistit. Právě na aspekt údržby a její důležitosti pro ptačí obyvatele budek se zaměřil projekt s názvem Ptačí budky – dobrá adresa, tematicky navazující na sérii vzdělávacích a pracovních workshopů Děti pěvcům, pěvci dětem, které proběhly v roce 2017 pod záštitou Městské části Praha 4. V tomto projektu pomáhaly děti ze škol na Praze 4 ptactvu v okolí vlastnoruční montáží a instalací budek. Autorem a realizátorem obou projektů bylo naše Ekocentrum Koniklec.
Projekt „Ptačí budky – dobrá adresa“ v sobě skloubil do jednoho kompaktního celku dva aspekty: praktický pracovní se vzdělávacím. Žáci ze ZŠ Jílovská, ZŠ Jitřní a ZŠ Jeremenkova díky němu nejen vyčistili a prohlédli více než 35 budek v okolí školy, ale rovněž se naučili číst v „utajených kronikách“ života jejich opeřených nájemníků: jak rozlišit hnízdo sýkor a vrabců, jakým opatřením chrání svou snůšku brhlík nebo kde se v hnízdní výstelce vzala křiklavě červená vlákna. Nedílnou součástí každého workshopu bylo osvojení si základních pravidel a postupů, nutných pro efektivní a šetrnou revizi budek: zásady pro předběžné prohlédnutí budek ze země a podrobné ze žebříku, užití nástrojů a vhodná desinfekce budek, hygienická opatření na ochranu zdraví při práci a hodnocení, kdy je třeba budku pouze vyčistit a a kdy už je nezbytné její snesení ze stromu, oprava nebo dokonce výměna za novou.
Proč se vlastně budky musejí pravidelně čistit? Na tuto otázku hledaly děti odpověď na samém začátku každého pracovního bloku. Důvodů existuje několik: od překážejících starých hnízd přes nežádoucí spolubydlící v podobě ptačích parazitů, hnízda vos a sršní až po opotřebování působením vnějších vlivů, ať už povětrnostních podmínek, predátorů nebo dvounohých vandalů. Všechny vyjmenované příčiny mají jednoho společného jmenovatele: pokud se zanedbá dohled a opatření vůči negativním vlivům na kvalitu hnízdění, ti, kterým budky měly zajistit bezpečný a komfortní úkryt, se jim spíše vyhnou. Klíčové poučení z celého průběhu projektu tedy zní: Opravdu efektivní podporu ptákům, existenčně závislým na přítomnosti dutin, poskytne pouze správně vyrobená, bezpečně vyvěšená a důkladně udržovaná budka. Za dobře fungující obydlí pak ptáci poděkují svým dobrodincům příležitostí nahlédnout do zákoutí svého rodinného života.