Ekocentrum Koniklec | Akce a volný čas | Krajská konference EVVO | ročník 2017
KRAJSKÁ KONFERENCE EVVO 2017
→ pro firmy a veřejný sektor
Krajská koference EVVO – Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta ve veřejném sektoru a podnikatelské sféře se konala 25.10.2017 v Národní technické knihovně v Praze. Konferenci pořádal MHMP ve spolupráci s Ekocentrem Koniklec.
Východiska: Jaké jsou největší současné výzvy? Umíme na ně reagovat a přijmout strategii, která povede k udržitelnému rozvoji Prahy a ČR?
Konference otevřela téma udržitelného rozvoje a společenské odpovědnosti ve veřejném a podnikatelském sektoru v ČR a v Praze. Propojila lidi z veřejné sféry, firem i neziskových organizací s cílem podpořit spolupráci a inspirovat řešeními, která v praxi nepovedou k dalšímu poškozování životního prostředí.
Témata: udržitelné fungování firem a úřadů, CSR, dobrovolné a finanční nástroje, ekologizace provozu firem a úřadů, dobrovolnictví a filantropie, vzdělávání a motivace zaměstnanců, grantové programy firem, komunitní projekty, spolupráce s neziskovým sektorem a s aktéry EVVO.
Součástí konference byla prezentace firem, úřadů a NNO a burza pomůcek, literatury a informací k tématu.
PROGRAM KONFERENCE 2017
Výstupy z Konference EVVO
Sborník příspěvků a kontaktů 2017
Prezentace
KPMG – Naše strategie společenské odpovědnosti a zkušenosti s firemním dobrovolnictvím
Plzeňský Prazdroj – Firemní dobrovolnictví aneb jak pomáhají Prazdrojáci
ČSOP – Podpora biodiverzity ve firemních areálech
Skanska Reality – Biodiverzita a EVVO
Arcadis – Zelený tým Arcadis
Nadace Via – Buďánka a Bečice
Asociace společenské odpovědnosti – Cíle udržitelného rozvoje
Potex – Sběr a recyklace použitého textilu
Toulcův Dvůr – Jak připravit dobrovolnický den snů
MHMP – EVVO ve veřejné sféře a podnikatelském sektoru
MHMP – EVVO ve veřejném sektoru a podnikatelské sféře
INCIEN – Praha 7 bez odpadu
MŽP – Nástroje ochrany životního prostředí
Byznys pro společnost – Udržitelnost nad rámec CSR
PŘEDNÁŠKA
Rozvoj spolupráce MHMP, podnikatelského sektoru a veřejné správy na území Prahy – Koncepce, vize a potenciál EVVO
Petr Holý – krajský koordinátor EVVO, MHMP
Koncepční pohled MHMP na vzájemnou spolupráci hl. m. Prahy, podnikatelského sektoru a veřejné správy na místní úrovni v oblasti environmentální výchovy a osvěty. Představíme připravovaný akční plán Krajské koncepce EVVO na další dva roky, nastíníme možnou spolupráci a rozvoj ekologické výchovy na úrovni městských částí. V rámci spolupráce podnikatelského prostředí s veřejnou správou bychom rádi podpořili vzájemnou podporu těchto odvětví ve směru udržitelného rozvoje a jednání šetrného k životnímu prostředí. Jako krajský úřad chceme posilovat vzájemnou informovanost a povědomí formou sdílení dobré praxe a přenosu udržitelných inovativních řešení.
WORKSHOPY
Aktuální trendy ve firemním dárcovství a udržitelném podnikání
Libor Marek, Nadace Neziskovky.cz
Radka Pokorná, Kokoza
Judita Nechvátalová, Reklamní agentura Green Cat (Sdružení TEREZA)
Popis workshopu:
Na workshopu vám představíme, jaké aktuální trendy hýbou firemní udržitelností a dárcovstvím, jak tuto formu získávání zdrojů nejlépe propojit s celkovým fungováním neziskové organizace a jak posílit získávání zdrojů z negrantových příležitostí. V rámci dílny se seznámíte i s případovými studiemi vytváření partnerství mezi NNO a firmu od Radky Pokorné za společensky prospěšného podniku Kokoza a Judity Nechvátalové za projekt reklamní agentury Green Cat, prospěšného podnikání Sdružení TEREZA. V průběhu workshopu si zkusíte navrhnout, jakým způsobem můžete pro svou organizaci získat zdroje negrantovým způsobem a s kým navázat nové partnerství. Workshop je vhodný nejen pro neziskové organizace, ale i pro zástupce firemního prostředí, kteří se chtějí inspirovat pro svou práci.
Řešení pro textilní odpad v městských částech
Jaroslav Pašmik, vedoucí Centra managementu udržitelnosti, VŠE
Jiří Knitl, vedoucí odboru péče o veřejný prostor, Praha 7
Veronika Blabla Hubková, koordinátorka FashionRevolution Czech Republic
Soňa Jonášová, Institut cirkulární ekonomiky
zástupce firmy provozující sběrné kontejnery na použitý textil
Popis workshopu:
Textilní odpad je novým problémem naší doby. Jeho ohromný nárůst v posledních letech souvisí s příchodem rychlé a levné módy, která zaplavuje Česko a svět ze všech stran. Vyřeší tento problém sběrné kontejnery, které dnes rostou jako houby po dešti na našich ulicích? Nebo je potřeba jiné řešení? Pojďme o tom přemýšlet a diskutovat společně se zástupci městských částí a magistrátu, vědci, neziskovkami a firmami, které kontejnery provozují.
Společenská odpovědnost – podnikáme a úřadujeme zeleně
Lenka Skoupá, Toulcův dvůr
Popis workshopu:
Praktický workshop, ve kterém se dozvíme o vhodných opatřeních pro zelené úřadování a podnikání. Účastníci si udělají analýzu vlastního provozu a připraví plán jednotlivých kroků ve vlastní firmě, úřadu, případně domácnosti. Zajímat nás budou především témata energií, odpadů, nákupů, úspor. Zaměříme se na způsob vzdělávání a motivace zaměstnance k tomu, aby získané znalosti a zkušenosti přenášeli do praxe nejen v práci, ale i doma. Dotkneme se problematiky nefinančního reportingu firem i dalších dobrovolných nástrojů k udržitelnému podnikání.
Firemní dobrovolnictví v oblasti životního prostředí v ČR
Dominika Herdová, Byznys pro společnost
Lenka Skoupá, Toulcův dvůr
Kopčíková Veronika / Anna Vaníčková, KPMG
Barbora Šimůnková, Plzeňský Prazdroj
Popis workshopu:
Workshop je primárně zaměřen na podnikatelský a neziskový sektor a klade si ukázat pohled na firemní dobrovolnictví a jeho přínosy z různých zúčastněných stran za cíl. Nejprve budou představeny aktivity Byznysu pro společnost v oblasti společenské odpovědnosti firem se zaměřením na životní prostředí, specificky ve firemním dobrovolnictví v ČR. Ukážeme si smysl a prospěšnost těchto aktivit jak pro veřejně prospěšný sektor, tak pro firmy i pro celou společnost. Pozveme zástupce všech zúčastněných stran (firem, neziskových organizací i dobrovolníků) a budeme s nimi na toto téma diskutovat.
Giving Tuesday
Karolína Gumulcová, Asociace společenské odpovědnosti zástupci z organizací Darujme.cz, nadace Neziskovky.cz a AVPO ČR
Inspirace a příležitosti pro zajištění spokojenosti obyvatel v MČ Praha 8
Petr Vilgus, zástupce starosty MČ Praha 8
Lenka Černínová, Ekumenická akademie, z. s.
Popis workshopu:
Cílem workshopu je na praktických příkladech ukázat přístup MČ Praha 8 k oblasti ekologické výchovy, ochrany zdraví a životního prostředí, udržitelného rozvoje a místní Agendy 21. Workshop bude v druhé části doplněn příspěvkem Ekumenické akademie, která s MČ Praha 8 dlouhodobě realizuje řadu environmentálních a společensky odpovědných projektů (např. kampaň Fairtradová města) a která provozuje Fair&Bio obchod. Ten bude nabízet své produkty na konferenci jako doplňkovou aktivitu. Spolupráce MČ Praha 8 a Ekumenické akademie bude demonstrována na příspěvcích „Příprava Studie udržitelné spotřeby v Praze 8“ a „Podpora důstojných pracovních podmínek (fair trade)“.
Do práce na kole – hravou formou k udržitelné dopravě
Lenka Myšáková, Auto*Mat
Popis workshopu:
Soutěž Do práce na kole vyzývá zaměstnance, aby vyměnili cestování autem za jízdu na kole nebo pěší chůzi. Soutěž se letos uskutečnila již po sedmé, za účasti 12 883 zaměstnanců z 1961 firem a organizací. Lenka Myšáková ze společnosti Auto*Mat vám prozradí, jak se daří udržet meziroční růst účastníků o 20 %, zapojovat nová města do pořádání soutěže a motivovat nové zaměstnavatele, kteří své zaměstnance v šetrných kilometrech podporují.
Spolupráce neziskového a podnikatelského sektoru na příkladu oživení developerských projektů
Tereza Součková, Ekocentrum Koniklec
Eva Neubertová, Skanska, a. s.
Kateřina Landová, ČSOP
zástupce firmy Veolia Česká republika, a. s.
Popis workshopu:
Trendem posledních let je zvyšování biodiverzity nejen v přírodním prostředí, ale i v rámci developerských projektů a ve firemních objektech. O zvyšování biologické rozmanitosti živých organismů prostřednictvím projektů firmy Skanska pohovoří Eva Neubertová. Poslechneme si i o spolupráci firmy Veolia a Českého svazu ochránců přírody, který pro firmu Veolia provádí ekologické audity a navrhuje prvky zvyšující biodiverzitu. O tomto tématu promluví Kateřina Landová se zástupcem firmy Veolia. Jak zvýšit rozmanitost živočišných a rostlinných druhů v objektech vaší firmy, vám poradí Tereza Součková z Ekocentra Koniklec.
Spolupráce NNO, veřejné správy a firem při projektech na zlepšování veřejného prostoru – využívání dešťové vody
Dagmar Koucká, Ekocentrum Koniklec
Jiří Vítek, JV PROJEKT VH
Veronika Doubnerová, Byznys pro společnost
Ondřej Beneš, Veolia
Popis workshopu:
Cílem workshopu je seznámit zastupitele a podnikatele s projektem „Počítáme s vodou“, který organizuje společnost Ekocentrum Koniklec. Projekt probíhá již od roku 2013 a je zaměřen na hospodaření s dešťovou vodou (HDV). Workshopu se zúčastní Ing. Jiří Vítek, jednatel JV PROJEKT VH, s.r.o., člen CzWA, ČKAIT, CSVTS, DWA a odborný poradce celého projektu, který bude schopen zodpovědět všechny vaše otázky týkající se HDV. Zástupkyně firmy Byznys pro společnost paní Veronika Doubnerová přednese krátký příspěvek o konkrétní spolupráci s firmami zabývajícími se tématikou vody. Zástupce firmy Veolia pan Ondřej Beneš, obchodní ředitel pro rozvoj VODA, pohovoří o své zkušenosti s využitím srážkových vod.
Během workshopu budou představeny příklady dobré praxe HDV, konkrétní opatření pro veřejnou správu i podnikatele, zelené střechy a vertikální zahrady a obecně možnosti ozelenění veřejného prostoru, firem i ekologizace kanceláří.